Jump to content
Planeswalker.eu
Heldarion

Debata o špekulacijah in vrednosti kart

Recommended Posts

10 minutes ago, Boo said:

Ukinitev Reserved liste s strani wizardov ni mogoča oz bi bilo potrebnih verjetno več pravnih mahinacij, česar se pa wizardi za dejansko nepodprte formate ne bodo šli imho.

Reprint kart bi pomenil jokanje ljudi, ki dejansko formate igrajo in posledično tudi imajo karte (commander ne šteje), in veselje ljudi, ki jih pač ne in jih verjetno tudi nikoli ne bojo, bi pa radi samo svoj lonček zraven pristavili, tako da je izjava kompleten BS.

Kar pa se tiče Unlimmited je pa to najbolj dostopen del 93-94 (aka Oldschool) in je pač posledično cena kart toliko višja. To pa ljudi prav nič ne ovira pri tem, da si za običajno igranje ne kupijo reprinta, ki je neprimerno cenejši, tako da ne vidim razloga za pritoževanje nad cenami Unlimited kart, ki dejansko niso na RL.

Za prvo izjavo težko rečem, ker pomojem ne jaz ne ti nimava dovolj podatkov, koliko je to res. Dejstvo je, da so te karte že reprintali (recimo kot judge foil) po listi, pa ne vem ali jih je kdo tožil. Je pa res, da so jo kasneje še malo zaostrili.

No, če bi bilo to res, kar praviš, bi cene kart ostale na miru. Če bi vsi, ki že imajo karte, bili tudi vsi morebitni interesenti, zakaj bi cene kart tako strmo naraščale? Očitno je tudi interes s strani ostalih igralcev, ki pa jih visoke cene odbijejo, nekateri pa si kljub temu privoščijo vstop v format in pač plačajo ceno. Nekaj so seveda tudi buyoutov, ampak, če ne bi bilo interesov iz splošne publike, tudi teh ne bi bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dejansko je bil okoli časa zaostrovanja printanja JR promotov objavljen članek, v katerem so razlagali, da cena že nekaj časa ni več razlog, da se RL še vedno ohranja. V praksi se je pokazalo, da lahko printaš Goyfe, JTMS in podobno robo cel dan, pa jim cena ne pade, kvečjemu se pojavi še večje povpraševanje. Kar so tudi potrdili.

Kot razlog je bil v članku naveden nek pravno formalni razlog, češ da so resna firma in da cenijo svoje stranke in da so se pravno formalno obvezali, da tistih kart ne bodo printali....

Oldschool sicer res pridobiva na popularnosti, a razen neke skupine norih Švedov, vsi dopuščajo igranje z reprinti. Boš deležen kakega postranskega pogleda, za piti ti bodo ponudili navaden union in ne kak kul craft pir, igral boš pa vseeno lahko.

 

Kar se pa tiče interesa, da bi cene kart ostale...je pa razlog bolj kot ne navadna hinavščina in požrtnost. Sej meni je vseen, če bi cene legacy staplov ostale na nivoju izpred parih let, mi je bilo pa ravno pred  parimi dnevi prej lažje pri srcu, ko sem videl ceno Library of Alexandria, po tem, ko sem jo po dveh letih neuspešnega nabavljanja lani decembra drago plačal. No, sedaj bi rekli, da sem jo dobil poceni. Verjetno nisem edini, ki si je svoj prvi omiljeni Extended (jup, format, ki ga ni več) sestavljal vsaj eno leto, karto po karto, jih pridno trejdal, cenil svoje manj, tuje preplačeval, da je le dobil tisti drugi Vampiric Tutor in četrte Birds of Paradise... no danes tega romanticizma ni več. Vsakdo mi v minuti polinka 3 cene iz raznih MKM, CF, SCG in njim podobnih stranem, z malce sreče mi ceno dvigne na okrogel naslednji evro, da se ne bova zajebavala z drobižem... Potem so pa tu še razni majstri, ki jim je prodajanje MtG kart lep neobdavčen biznis...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo dvomim da je v skupni masi potencialnih in dejanskih igralcev teh formatov 97% potencialnih igralcev, ker če jih je se strinjam, da naredijo reprint, če to pomeni porast igralcev legacy in vintage za 3000% :).

Res je da so nekaj jundge foil reprintov kart Reserved liste res naredil, in kot praviš verjetno le wizardi vejo koliko jih je to stalo :P

Za primer si poglej morebiti online, kjer reprint je bil, koliko pa je tam dejansko legacy in vintage igralcev?

 

PS: Oldschool je pa presenetljivo popularen in ima dostikrat enak ali večji obisk kot vintage. Meni osebno je pa pač kr neki :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najprej cenim kulturna odgovora s strani sogovornihov. 

Ja Boo, kar se tiče 97%, sigurno niso to samo potencialni novi igralci, ampak vključuje (po naključnem vrstnem redu):

- nove legacy in vintage igralce

- igralce, ki jim ne bi bilo več treba proxyijat/bi si naredili legacy commander

- igralce, ki bi te karte odpirali in prodajali naprej

- igralce, ki bi jim bilo v zadovojstvo vidt, kako investicija drugih ljudi pada (ne mi rečt, da ne obstajajo)

- igralce, k bi jim bilo to na random všeč, pa v resnici ne vedo zakaj

 - random dealerji, ki bi mel zagotovilo, da se bo set nenormalno dober prodajal (wink, wink)

Verjetno sem še kako skupino pozabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sej verjetno bo res da se vsi strinjamo da nekaj je narobe v deželi tej, le pogledi so rahlo drugacni odvisno na kateri strani si (govorim s prspektive nekoga, ki celo ima power + se kaj extra).

Btw malo v in izven konteksta določeni deli power9 kot naprimer timetwister so letos porasli v ceni za cca 100% in to vecinsko na racun Commanderja ker glej ga zlomka tam ni banan, isto velja se za kar nekaj drugih kart.

 

PS: Zadnjic sem malo spremljal koliko box-ov odprejo dealerji, za zagotovitev singlov. in stevilke so res ogromne, mislim da je bilo v povprecju govora o tam 500-1000 box-ov.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Priest of titania fnm promo je bila umes tut "100".. pa je noben dejansko ni prodal za tolk. Se je pa ustalila na spodobnih 40+€ kar je vseeno pomemben preskok iz cca 15€ kjer se je bila leta in leta.

https://www.cardmarket.com/en/Magic/Products/Singles/Friday+Night+Magic+Promos/Priest+of+Titania

 

Glede impulza pa.. ja nič, time to sell.. če kdo kupi.. tut za 60€/kom prodam :D

 

Capsize next? https://www.cardmarket.com/en/Magic/Products/Singles/Friday+Night+Magic+Promos/Capsize

Če se kdo še spomni mojega Inuition buyouta k sm jih mel v albumu ene 10+ pa so stagniral na 60-80€ potem kar dolgo.. no ... očitno je treba u magicu sam čakat... sedaj so 200+ https://www.cardmarket.com/en/Magic/Products/Singles/Judge+Rewards+Promos/Intuition

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma ni spet tako padel.. kakih 10€? whatever... lihkar so mi benal 24 gitaxian probeov in 8 drsjev. I'z got other tings to vori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

testira se v Miraclih kot finišer...čeprav ne vem čemu bi menjal Mentorja in/ali Entreat... glede na vrednosti prodanih, bi rekel, da je v igri kolektivno nabijane cene post ban

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Archangel said:

testira se v Miraclih kot finišer...čeprav ne vem čemu bi menjal Mentorja in/ali Entreat... glede na vrednosti prodanih, bi rekel, da je v igri kolektivno nabijane cene post ban

V D&T...

Share this post


Link to post
Share on other sites

tako je, to se zdej hypea za dnt.

Če je uncontestan je vredu, tako kot vsaka bomba.. mam pa že raje built in protection v obliki mirran crusader. 

Morda 1 off v sb za kak grind matchup, mogoče..

Share this post


Link to post
Share on other sites

kaj pa je odletelo na njegovem mestu? še mirran crusader je imel probleme, da si je zagarantiral spot v MD, pa je tudi meni boljši. tisti lifelink toliko prinese?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Če povzamem kaj pravi random folk na redditu, ki za razliko od mene dejansko igra ta deck, gre za solidn 2-of namesto Mirrana, ki se ga je zelo težko znebiti, še posebej naj bi bil efektivn z vialo na 3. Hkrati pa nekako drži TNN-ja zadi, saj ga z lifelinkom in +1/-1 brez problema prehiti v beatdownu. Minus je da ga recruiter ne more poiskati.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Archangel said:

kaj pa je odletelo na njegovem mestu? še mirran crusader je imel probleme, da si je zagarantiral spot v MD, pa je tudi meni boljši. tisti lifelink toliko prinese?

mah, ljudje svašta probavajo in cuttajo raznorazne karte, kokr komu paše, ni še se ustalilo kaj je dejanski cut, sem pa videl da je ponavadi cut na crusaderjih in celo phyrexian revokerjih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×