Jump to content
Planeswalker.eu
Heldarion

Debata o špekulacijah in vrednosti kart

Recommended Posts

@ Mailo 2: So far tako zgleda, sam če bodo Wizzardi 1x resno reprintal fetch bo to kar udarilo špekulatorje po prstih. Močno. Pa še par kart dodajo in... Bomo vidl...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mr Miagi se strinjam s tabo, da je večina slovenskih igralcev vsa nasmejana in hiti na MCM prodat vrednejšo karto, kot pa da jo da v protector in na konec albuma. Sam sem take sorte, da kart ne prodajam ampak jij pridno dajam v škatle in album (rarov se je nabralo že za ene 50 9-žepnih listov). Vedno znova pa se najde kdo, ki ob pogledu nad mojim foilanim Desecration Demonom v EDHju začne bit slovenc in omenit zakaj ne prodam dokler je kej vreden. Sam sem relativno pozno začel z magici (igram od Eldrazija naprej, bolj redno od Innistrada), pa pridno dajam karte v album in jih menjujem neglede na to al jim cena raste al pada.

Sem pa tudi sam prešel iz T2 v Modern. Pri T2 je smotano, ker če hočeš res stopit v format moreš prodat pol duše za pridobit karte ki so ti všeč za deck ki ti je ušeč, katerega boš igral par mescev pol pa bo treba že nove karte nabavljat, ker stvar rotira. Pri modernu lahko pa počasi nabavljaš karte, ker veš da nebo tako hitro prišel nek Waw faktor in spremenil formata. Sam sem začel delat budget verzijo Melira Pod-a (ki ubija tudi brez kombota), kjer sem namesto fetchel za zdej not vrgu shock lande. Sem pa sam tak, d anajprej deck sproxyam in če mi je ušeč in deluje kot si želim grem v menjavo kart.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='cat enchanter' timestamp='1394479212' post='22923']
@ Mailo 2: So far tako zgleda, sam če bodo Wizzardi 1x resno reprintal fetch bo to kar udarilo špekulatorje po prstih. Močno. Pa še par kart dodajo in... Bomo vidl...
[/quote]

Hja, z MM niso ravno dali takega signala. Večina staplov (bob, goyf, klika) je bilo mythic (razen CC?), pa še limited edition set in za povrh dodatno zasoljena cena. Celoten MM reprint bolj spominja na molzno kravo za založnika kot pa lažji vstop v format za nove zbiratelje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Verjetn bi vsi v retrospektivi kej drugač nrdil. Dejstvo je pa da eni res ne mormo držat in nabavljat kart kar tako. Recimo, če govorim zase. Preden sem se odločil za format sem poskusil vsaj tri (EDH, t2, modern), in si vmes premislil zarad cene, decka in pa faxa (ko se ti urnik prekriva z edinim terminom ko se igra French je pač slabo). Ko sm se enkrat odloču za modern, sem se najprej lotu sestavljanja semi-budget decka, ki mi je bil všeč in je performal, ampak ko je moj najljubši deck spet postal opcija, sem itak preskoču nanj (kar za nekoga ki v magic res ne mora vložt 1/2 mesečnih dohodkov) pač ni enostavno. Zase vem da bom pač počas zbral vse kar rabim, in da tud ostali decki ki jih mislim igrat, če ne druzga vsaj delijo mana-mana base.

Itak se mi zdej spet fax prekriva lihk s pondelki in petki, ampak mam vsaj čas. Vem pa pač da si lahko privoščim max fetch/mesec, in da počas bo.
Padec cen kart ki jih rabm je pa itak the dream :D.

Kot zanimivost. ko sm prvič razmišljal o nabavljanju fetchev (oktobr lani) so bili Tarni in Rainforesti po cca 27€.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Evo, sm si eno urco vzel časa, za top8 GP Melbourne (cene so iz SCG, pa se mi zdijo kar navite):
1. MonoBlack = $515
2. UWb Control = $750
3. UWb Control = $670
4. RGb Monsters = $860
5. UWb Control = $750
6. MonoBlue Devotion = $370
7. B/W Midrange = $660
8. RG Monsters = $630

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='cat enchanter' timestamp='1394479212' post='22923']
@ Mailo 2: So far tako zgleda, sam če bodo Wizzardi 1x resno reprintal fetch bo to kar udarilo špekulatorje po prstih. Močno. Pa še par kart dodajo in... Bomo vidl...
[/quote]
Čeprav imam tudi sam kar nekaj overplaysetov različnih staplov, sem prvi v vrsti, ki podpiše mass reprint, če bi to privabilo več igralcev v nonrotating formate.
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='FenikZ' timestamp='1394481305' post='22929']
Čeprav imam tudi sam kar nekaj overplaysetov različnih staplov, sem prvi v vrsti, ki podpiše mass reprint, če bi to privabilo več igralcev v nonrotating formate.
[/quote]

Bi se z veseljem vrgel v Modern in / ali Legacy, pa me kar pri srcu zaboli, ko vidim cene kart, tako da mi zaenkrat preostane samo goldfishanje 60 proxyjev doma :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='Juwe' timestamp='1394481267' post='22928']
Evo, sm si eno urco vzel časa, za top8 GP Melbourne (cene so iz SCG, pa se mi zdijo kar navite):
1. MonoBlack = $515
2. UWb Control = $750
3. UWb Control = $670
4. RGb Monsters = $860
5. UWb Control = $750
6. MonoBlue Devotion = $370
7. B/W Midrange = $660
8. RG Monsters = $630
[/quote]

SCG cenam lahko kr takoj ene 25% odbiješ že v štartu.

Prej sm gledal ene online liste, pa sm po MCM (mimogrede, veliko bolj realen pokazatelj cen) čekiral in je pršu RG monsters (najbrž najdražji dek v formatu) ene 290€, UW kontrola pa še manj, mislm da nekej čez 200€.

Share this post


Link to post
Share on other sites
SCG ceni Mutavaulte po $40, pa vsi decki so igrali vsaj, Thoughtseize majo po $25, Domri Rade je $35, Elspethke po $25... Si pa predstavljam, da majo pač mal višjo ceno kot pri trejdanju, da še "malo" marže poberejo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote] [21:20:44] Andrej Rutar: lej tko je
[21:20:54] Andrej Rutar: morš se odločit kaj boš delal
[21:21:02] Andrej Rutar: če bi rad špilal modern
[21:21:05] Andrej Rutar: nabavš
[21:21:08] Andrej Rutar: če ne ne [/quote]

Tole kr lepo povzame bistvo ;)
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='Hato' timestamp='1394476465' post='22918']
Jst bi bil totalno navdušen, če bi wizardi začel prodajat take stvari kot samostoječe pakunge, recimo deckbuilder's toolkit: modern, kjer bi dobu notr ubistvu vse fetche in podobne lande. Sam itak, to gre proti zbirateljskemu aspektu magicov...
[/quote]

Kakor jaz vidim zadevo je "in this day and age" zbirateljstvo v magicu bolj iluzija kot realnost. Hrčki (proti katerim nimam nič, realno imam tudi jaz enako mišljenje, da staple držim in jih ne menjam) držijo karte pri sebi, cene kart rastejo, supply pa se ne povečuje skupaj z demandom. Zdaj pa bodi oseba, ki se je pred kratkim odločila biti zbiratelj.

Kar hočem s tem povedati je, da je argument kako reprinti nategnejo "zbiralce" približno tako stabilen, kot slovensko električno omrežje po žledolomu.
Wizardi zbiralcem niso prav nič dolžni, da njihove karte držijo vrednost. Mtg ni namenjen temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Magic ratuje iz Collectible Trading Card Game v Spend tons of money Card Game <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites
[img]http://shrani.si/f/1D/4c/2WDAhX6t/mode.png[/img]

Njegov pulover kr povzame bistvo
  • Like 10

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='dottor' timestamp='1394484558' post='22939']
Magic ratuje iz Collectible Trading Card Game v Spend tons of money Card Game <_<
[/quote]

Magic ni CCG ampak TCG. Ne vem, kdo določa, a je neka igra TCG al CCG, ampak Magic je vedno bil tretiran kot TCG.

Share this post


Link to post
Share on other sites
da se js pristavim moja 2 centa in svoj pristop k modernu...

pac nekih staplov al karkoli nism prej mel, ker sm dokaj pozno padu v magic... ko sm razmisljal o modern decku, sm prvo pogledu kaki decki prevladujejo, sm najdu en deck k mi je bil vsec in najdu eno decklisto k se mi je zdela fun to play sm pocasi, pocasi zacel trejdat karte za tisti deck. itak glavna ovira, se posebej za 3barvni deck - fetchi, samo jbga, ni neke znanosti glede tega, ce jih nimas se pac mores skesirat oz. met neke druge value karte, za katere bi si lahko pritrejdu fetche. ko sm mel ze velik del decka v svoji posesti, sm si manjkajoce karte sposodu (god guy juric tistih fetchov takrat ni rabu) in sm lahko spotoma vracal karte, ko mi je uspelo nabavit svoje. zdej sm pa proud owner svojga modern decka :D

pac ce gres v modern iz nule je kar konkretn samar

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jaz za začetek kopenziram z shock landi... Ni to to ampak dokler ne bo finan za feče bo to tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='Juwe' timestamp='1394481426' post='22930']
Bi se z veseljem vrgel v Modern in / ali Legacy, pa me kar pri srcu zaboli, ko vidim cene kart, tako da mi zaenkrat preostane samo goldfishanje 60 proxyjev doma :lol:
[/quote]

Ajmo Juve nazaj na resne formate, sej naceloma si lahko za zacetek kaj sposodis :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='Darkness Dynamite' timestamp='1394468706' post='22907']
sam da modern lahko hrčkaš in hrčkaš piece by piece (vmes maš vse sposojeno od rutarja :P) in nikol ni prepozno. Medtem ko moreš hud T2 deck kupit takoj, in je čez eno leto neuporaben...
[/quote]

Čeprav, ko imaš en eternal format deck, bi rad še :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='FenikZ' timestamp='1394481305' post='22929']
Čeprav imam tudi sam kar nekaj playsetov različnih staplov, sem prvi v vrsti, ki podpiše mass reprint, če bi to privabilo več igralcev v nonrotating formate.
[/quote]
+1

Share this post


Link to post
Share on other sites
@DD Vabljen na T2, kak deck se bo skor zihr dal sposodit. Mal je edin problem, k so ti všeč isti decki kot men. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Še moje mnenje o modernu.

Legacy mi je sicer všečen format, ampak je modern nakazal zakaj legacy nima veliko potenciala za rast in je kot tak neprimeren format za večino igralcev. Ko so Wizards požegnali Modern kot PT, FNM in PTQ format so sčasoma cene kart precej narasle. Nekaj je hypa, nekaj špekulacij, precej pa tudi pravega povečanja števila igralcev in zanimanja za format. Če bi se to zgodilo v Legacy nobeden ne more storiti nič, ker obstaja [url=http://wiki.mtgsalvation.com/article/Reserved_List]Reserved List[/url] in cene bi postale astronomske. Mogoče bi bili primorani celo omogočiti proxije za duale ipd...

V Modernu po drugi strani lahko Wizardi formatu pomagajo (in ob tem zaslužijo / obstajajo) in reprintajo karkoli. Zakaj je bila naklada in cena Modern Masters tako omejena? Wizardi si niso upali ponoviti [url=http://mtgcolorpie.com/2011/11/01/lost-words-the-reserved-list-project/]debakla z Chronicles[/url] in so bili, po mojem celo malenkost preveč konzervativni. Kljub trenutnim visokim cenam kart kot so Fetch Landi rešitev ni problematična, v roku enega ali dveh let se bodo pač reprintali. Uporaben primer je [c]Thoughtseize[/c], ki je bil pred Therosom 65$ sedaj pa 15$. Meni je modern všečen.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='Boo' timestamp='1394492099' post='22948']
Ajmo Juve nazaj na resne formate, sej naceloma si lahko za zacetek kaj sposodis :)
[/quote]

Delam na Modern decku. Zaenkrat mam 5 basic landov pa še tri ostale prave karte :) Sem se pa sprijaznil, da Tarmogoyfov nikol ne bom imel :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×