Jump to content
Planeswalker.eu
Mr Miagi

Tri debele mačke vam banajo karte

Recommended Posts

@FenikZ Glede na decke, ki jih igram in preferiram, me banani ne prizedaneta oz. sta mi celo v korist, pa še zmeraj trdim, da je živa neumnost, da so karkol banal v legacyju. Stormu so zlomil eno nogo, pa že tko ni bil najboljši atlet; 4c control je mrtev, grixis barely playable, esper prepočasen za karkol...  Ne vem kake modre strategije/decke bi radi obudil? Canadian trash, Bant, Solitaire, Trix, Stasis? Noben od teh deckov ne bo ponovno zaživel zaradi teh banov, ker tudi umrl ni zaradi teh dveh kart...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Canadianu je bil deathrite vsekakor cokla, in to v mnogih pogledih. Ne, deck ni padel z radarja samo zaradi DRS-ja, dejstvo pa je, da v DRS-infested metagejmu ni bil več tako uspešen kot nekdaj in bo verjetno zdaj doživel preporod. A pa bo spet tier1? Težko rečt, ker mu razni moon/chalice decki, ki so se zadnje čase razpasli, tudi niso glih mega. Je pa potem seveda spet metametavprašanje, ali bodo ti decki v odsotnosti greedy 4c-manabasov še tako priljubljeni in uspešni kot doslej. Nekaj časa bo trajalo, da se bo metagejm izkristaliziral, dotlej pa happy brewing, ane :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seveda je bil DRS mnogim trn v peti. Za smrt modrih alternativni strategij pa vseeno ni kriv. Kar je tudi zadeva, ki me pri WotC bananiranju zadnjih par let tudi najbolj moti. Njihove razlage in utemeljitve banan.

Timing imajo obupen: glavni bani, ki so imeli dejasko velik vpliv na meto, so bili konkretno prepozni, ker so vmes igralci sami našli načine, kako se prilagodit in deck premagat (SotF, SDT), da o enormni količini nujno potrebnih podatkov pridobljenih čez noč in posledičnem banu T2 mačka in potem polomljeni meti na GPju ni vredno zgubljat besed.

Kako slabo je njihovo poznavanje matematike, statistike in smiselnosti rezultatov ko me seboj primerjajo jabolka in slone je pa poglavje vredno tako nobelove kot pulitzerjeve nagrade. Seveda pri celi stvari najbolj drži dejstvo, da je statistika največja laž in da si njene rezultate lahko vedno interpretiraš tako kot je tebi všeč. And they did. Grixis v Legacyju je zlobni grdi troll in ga je treba nasadit na vile, most pa podreti; monoR in BR v T2 sta pa kul.

Collateral damage. Za T2 to verjetno ne drži, za modern po pravici povedano ne vem kak presek kart imajo različni arhetipi, v Legacyju pa z banhammerjem praviloma bolj vžgejo po alternativnih strategijah, fringe deckih kakor po glavnem zlobcu. Ban SDT in posledično umrtje UG Posta in podobnih ramp deckov anyone? Canadian trash je umrl počasi na obroke, ko sta ga začela Shardless BUG in UR Delver (njegova direktna naslednika) redno mlatit ko vola. Prvi za je pokopal na value kartah kot so Shardless in Visioni, drugi pa se je streamlineal in mu s svojo hitrostjo odsekal noge preden se je orek postavil nanje. Porast raznih creature prison deckov v zadnjih letih je poskrbel, da se kombo decki igrajo samo še v rokah največjih navdušencev in mojstrov dotičnih deckov. 

Verjetno bi bil pri celi stvari še najmanj jezen, če bi prihodnjič na mizo zložili metagme staple in izvedli Chaos Orb nad njimi. V primeru poštene izvedbe flipanja karte, bi njivo announcement zdržal več vode kot jo sedaj nekje na nivoju slabega štromarja z parkinsonovo boleznijo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah, poskušat razumet njihovo logiko je glih tko kot se s troletnikom pogajat, a je že čas za posteljo. Ko te enkrat zvleče v ta pogovor, si že izgubil. So just don't do it.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim, da sem eden redkih, ki se strinja z DRS banom in sem ga potiho tudi pričakoval. Ne bom rekel, da je bil to nujno potreben ban, ampak mali shamanček je za eno mano počel praktično vse, zaradi flexibilnega mana costa pa si ga lahko stlačil praktično v vsak deck. Jaz mislim, da se z banom DRSja odpira dosti novih (starih) opcij, ne bi pa rekel da bodo to modre alternativne strategije. Pomoje so največ pridobili Loam decki, graveyard strategije bodo malce bolj aktualne, posledično bo verjetno potrebno  pakirati kaj več SB hatea kot samo 2 surgicala. Mana denial plan je spet odprt (RUG in D&T), wasteland je vsekakor pridobil na uporabnosti. Na drugi strani so konkretno ranili samo te 4c decke, esper tudi s shamanom ni bi bil baš neki, elfim je ravno in bodo dali noter neke druge mana dorke. Grixis ga je nasankal, ampak ne zaradi DRSja ampak proba, ki pa je tudi meni samo wtf in se ne strinjam z banom. Storm so čisto pohabili, dvomim tudi da bi bil grixis s probom tako dominanten. Tukaj so ga imo pihnili mimo.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Archangel said:

Seveda je bil DRS mnogim trn v peti. Za smrt modrih alternativni strategij pa vseeno ni kriv. Kar je tudi zadeva, ki me pri WotC bananiranju zadnjih par let tudi najbolj moti. Njihove razlage in utemeljitve banan.

Timing imajo obupen: glavni bani, ki so imeli dejasko velik vpliv na meto, so bili konkretno prepozni, ker so vmes igralci sami našli načine, kako se prilagodit in deck premagat (SotF, SDT), da o enormni količini nujno potrebnih podatkov pridobljenih čez noč in posledičnem banu T2 mačka in potem polomljeni meti na GPju ni vredno zgubljat besed.

Kako slabo je njihovo poznavanje matematike, statistike in smiselnosti rezultatov ko me seboj primerjajo jabolka in slone je pa poglavje vredno tako nobelove kot pulitzerjeve nagrade. Seveda pri celi stvari najbolj drži dejstvo, da je statistika največja laž in da si njene rezultate lahko vedno interpretiraš tako kot je tebi všeč. And they did. Grixis v Legacyju je zlobni grdi troll in ga je treba nasadit na vile, most pa podreti; monoR in BR v T2 sta pa kul.

Collateral damage. Za T2 to verjetno ne drži, za modern po pravici povedano ne vem kak presek kart imajo različni arhetipi, v Legacyju pa z banhammerjem praviloma bolj vžgejo po alternativnih strategijah, fringe deckih kakor po glavnem zlobcu. Ban SDT in posledično umrtje UG Posta in podobnih ramp deckov anyone? Canadian trash je umrl počasi na obroke, ko sta ga začela Shardless BUG in UR Delver (njegova direktna naslednika) redno mlatit ko vola. Prvi za je pokopal na value kartah kot so Shardless in Visioni, drugi pa se je streamlineal in mu s svojo hitrostjo odsekal noge preden se je orek postavil nanje. Porast raznih creature prison deckov v zadnjih letih je poskrbel, da se kombo decki igrajo samo še v rokah največjih navdušencev in mojstrov dotičnih deckov. 

Verjetno bi bil pri celi stvari še najmanj jezen, če bi prihodnjič na mizo zložili metagme staple in izvedli Chaos Orb nad njimi. V primeru poštene izvedbe flipanja karte, bi njivo announcement zdržal več vode kot jo sedaj nekje na nivoju slabega štromarja z parkinsonovo boleznijo.

Na prvih par postov ti nisem mislil odgovorit, samo s temle pa res že malo pretiravaš.

Timing je precej očiten: Legacy se igra na naslednje PTju. Wizardom ni v interesu met 8 4c control mirorjev v Legacyu čez cel dan.

Kar se pa statistike tiče: jaz nimam pojma kakšen je Legacy metagame, ker ga ne igram. Približno poznam decke, ampak to je pa to. Ti igraš Legacy občasno in približno veš kakšen je metage. Ampak tvoje informacije se v nobenem primeru ne morejo primerjat z količino (in kvaliteto) podatkov, ki jih imajo Wizardi. Niti blizu ni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mja. Jaz se strinjam s standard no changes, četut bi lah gladko odbannal Ferociodona. Itq se ne bi igral al pa bi se kot 1-2 of kot dodatek Chainwhirlerju in Pii. Dobro, da je taka karta banana.

Kar se Legacyja tiče se bom pa držal Prešernove, le čevlje sodi naj Kopitar. Nimam pojma, a je dobro al ne, mam jih pa na sumu, da so hotli spremenit meto za PT, da bodo rewardal Legacy igralce, ki se bodo bolj pripravli in bolj poznajo format. Aka, we are fucked :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
52 minutes ago, cat enchanter said:

Mja. Jaz se strinjam s standard no changes, četut bi lah gladko odbannal Ferociodona. Itq se ne bi igral al pa bi se kot 1-2 of kot dodatek Chainwhirlerju in Pii. Dobro, da je taka karta banana.

Kar se Legacyja tiče se bom pa držal Prešernove, le čevlje sodi naj Kopitar. Nimam pojma, a je dobro al ne, mam jih pa na sumu, da so hotli spremenit meto za PT, da bodo rewardal Legacy igralce, ki se bodo bolj pripravli in bolj poznajo format. Aka, we are fucked :(

Pa sej ban DRS pa Probea ne vplivata na tvoj legacy deck, še zmer boš lahko igral Tombe, Cityje, Eldrazije ... BLJAK :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meh, o banu DRS-ja se govori že precej let in bi ga že večkrat lahko banali. Ni glih, da je ravno zdaj metagejm dosegel kritično točko (enako, čeprav v manjši meri, velja tudi za Probe). In zakaj so ga s kladvom užgali ravno zdaj? Verjetno res bolj zato, da pred PT-jem pretresejo meto, pa seveda, ker imajo spreadsheets z MODO-ta, ki je baje (ne vem, ne igram, tako pravijo drugi) čisto preplavljen s Czech Pilom in Grixis Delverjem. Papirnati turnirji so seveda druga pesem, ampak je tudi veliko težje pridobit in analizirat enako količino podatkov kot pa jo narudarijo na MODO-tu. Je pa res, da se zna zdej metagejm v odsotnosti preverjenih kontroliš strategij vsaj začasno spremenit v artilerijsko obstreljevanje med kombo in prison decki, kar pa tudi ni glih nekaj najbolj privlačnega na svetu, ker pogosto vodi v položaje, ko eden od igralcev preprosto ne igra medžika, medtem ko mu drugi počasi pije kri z magusom ali pa prvi turn faše Griselbranda na mizo in se tudi lahko samo praska. Mogoče pa tudi ne, kdo bi vedel :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Archangel said:

Ban SDT in posledično umrtje UG Posta in podobnih ramp deckov anyone?

Točno tako - umorili so nas. Čeravno bi raje videl top unban, se bomo pač morali zadovoljiti z več ban-i, ki so tokrat vsaj dobro premišljeni ne pa nekakšni slow play izgovori. Načeloma sem proti banom vendar, ko enkrat začneš se težko ustaviš... saj veste kako se konča, če slovenec dvigne kozarec rujnega?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čeprav se strinjam z banom DRSja, pa mi je ban proba vedno manj jasen. Ker dejansko sta grixis/ur delver in storm edina resna decka, ki igrata to karto. Storm že s probom ni bil niti slučajno tako močen in dominanten, da bi ga bilo treba oslabiti, tako da jaz tukaj vidim samo eno varianto in sicer strah pred tem, da bi bil grixis kljub banu DRSja še vedno prevladujoč deck. Zdej a bi bil res ali ne, tega ne vemo. Si pa predstavljam, da bi folk še bolj pljuval, če bi banali samo DRS z utemeljitvijo, da oslabijo grixis, pa bi bil nato še vedno grixis everywhere. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osebno dvomim, da so banal probo, ker je bla premočna v kakšnem decku... Mislim, da so jo banal zato, ker je karta res absurdna sama zase. 2 lajfa za hand in karto je pač OP za magic, simple as that. Podobno kot shaman, je to karta, ki res ne bi blo treba, da je naprintana, gledano na sam raw power. 1 mana karte k nardijo preveč so zgleda predobre za legacy in osebno mislim, da so bani on the spot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo ali so wizardi vedli da se bo izkazala tako močna ko so jo printali? A ni fino, da sprobajo it malo predaleč v različne smeri da potem za drugič vejo kaj je čez črto? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Men je res žal DRSja. Že v modernu je šel, pa je bil sweet, zdej pa še v Legacyju. Sej je dobr, ampak je taka ql karta. Naj raje banajo švinglerski Brainstorm ali kot bi mu reku Bertoccini, Ancestral Recall.

Ja pa preden me napadete, tudi Brainstorm je zanimiva karta. Ampak, če ma lah zanimivo karto modra, zakaj ne črna/zelena? Še eno belo/rdečo sprintajo pa stvar rešena.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, cat enchanter said:

Men je res žal DRSja. Že v modernu je šel, pa je bil sweet, zdej pa še v Legacyju. Sej je dobr, ampak je taka ql karta. Naj raje banajo švinglerski Brainstorm ali kot bi mu reku Bertoccini, Ancestral Recall.

Ja pa preden me napadete, tudi Brainstorm je zanimiva karta. Ampak, če ma lah zanimivo karto modra, zakaj ne črna/zelena? Še eno belo/rdečo sprintajo pa stvar rešena.

 

Se mi zdi, da je glavni problem DRSja, da (ponesreč?) hata na vse graveyard decke. Če tega ne bi blo, pomojem nebi fasal banane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oj, vidm da ste kle večinoma legacy igralci pa vas bi vprašal za mnenje. Namenjen sem na mkm prago in morem sedaj malo spremeniti elfke (predvsem sideboard) :)

Glede na spremembe a bi raje imel 2 nissi ali 2 choaka ali pa celo leovolda? V boardu bi imel 2 večja creaturja, vprašanje pa katera 2 (Progenitus\Elderscale wurm\Worldspine wurm\Terastodon)? Se priporočam tudi za kake druge nasvete! https://deckstats.net/decks/80422/927218-legacy-elves

In pa še če bi bil kdo pripravljen posoditi. 

  • 4x gaea's cradle
  • 1x karakas 
  • 1x elderscale wurm (nevem če bo pravočasno prišel po pošti)
  • 1x leyline of the void (nevem če bo pravočasno prišel po pošti)
  • 1x leovold maybe

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, krunch said:

Oj, vidm da ste kle večinoma legacy igralci pa vas bi vprašal za mnenje. Namenjen sem na mkm prago in morem sedaj malo spremeniti elfke (predvsem sideboard) :)

Glede na spremembe a bi raje imel 2 nissi ali 2 choaka ali pa celo leovolda? V boardu bi imel 2 večja creaturja, vprašanje pa katera 2 (Progenitus\Elderscale wurm\Worldspine wurm\Terastodon)? Se priporočam tudi za kake druge nasvete! https://deckstats.net/decks/80422/927218-legacy-elves

In pa še če bi bil kdo pripravljen posoditi. 

  • 4x gaea's cradle
  • 1x karakas 
  • 1x elderscale wurm (nevem če bo pravočasno prišel po pošti)
  • 1x leyline of the void (nevem če bo pravočasno prišel po pošti)
  • 1x leovold maybe

ti posodim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

no chances doe to rotation and they dont know what is broken and what is not

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×